Skip to content ↓
Altmore Infant School

Altmore Infant School

Staff

Executive Headteacher: Sarah Rowlands

Head of School & SENCO: Carolyn Marles

Deputy Head Teacher:  Yolanda Musinguzi

Assistant Head Teachers:  Karen Higgins, Kelly Grove, Lynn Walton

EYFS                                                                                                                Nursery classes:

  • Green room: Meena Pillai, Frankie Graves, Shamael Gul and Luthfun Ahmed
  • Red room: Faye Rowe, Diane Williams and Nasreen Zaman
  • Blue room: Charlotte Adelakun, Renica Charles and Tammana Akhtar

Reception classes:

  • Class 1: Sabina Parvin and Wendy Crooks
  • Class 2: Meena Rajakumar and Jasbir Panesar
  • Class 3: Yewah Dennis and Hortense Kebani
  • Class 4: Lydia Gates and Shahana Uddin
  • Class 5: Carol Collins and Tasleem Naeem

KS1                                                                                                                     Year 1 classes:

  • Class 6: Shiva Suntoo and Ruxsana Pathan
  • Class 7: Ceri Carpenter, Melissa Sweetman and Veena Ramgolam
  • Class 8: Jumanah Miah and Santhini Loganathan
  • Class 9: Coral Hunt, Tracey Morant and Bina Bhatt
  • Class 10: Sabina Khanam and Pam Sagoo

Year 2 classes:

  • Class 11: Sophie Arthur and Farah Tufail
  • Class 12: Sheila Obeng-Atakora and Renu Rana
  • Class 13: Natalie Trueman and Azad Khan
  • Class 14: Manisha Sharma and Naheeda Ibrahim
  • Class 15: Morgan Togher and Darshana Parmar
  • PPA: Waheeda Patel
  • PPA: Sumbel Ali

Inclusion

  • EMA co-ordinator: Ros Malick
  • HLTA: Jackie Stavers
  • Assessment: Yolanda Musinguzi
  • Teaching & Learning: Lynn Walton
  • Interventions: Kelly Grove

EAL/Language Support/ Intervention

  • Ros Malick
  • Kelly Grove
  • Lynn Walton
  • Gowri Tharmarajah
  • Pamela McKoy
  • Luthfun Ahmed
  • Shamim Hassan
  • Lorraine Taylor

SEN Support

  • Jan Hayzelden
  • Renata Scerbaviciute
  • Sudeshana Bhattacharya
  • Kalpana Subakumar
  • Sahida Abrham
  • Nathalia Floe
  • Gloria Torres
  • Nasreen Khan
  • Robina Khan
  • Ravinder Virdee
  • Anisa Khanom
  • Veena Robin
  • Saida Saiyed

Children’s Centre

  • Sandie Boulter
  • Zena Holroyd-Doveton
  • Sumati Raja
  • Jo Doublal
  • Thaira Farooq
  • Janos Horvath
  • Lilliana Popa

Clerical Administration

  • Radhika Balraj
  • Debbie Bennet
  • Sheena Vaghela

Premises staff

  • David Graves
  • Daniel Graves

Mid-day Supervisory

  • Riffat Ahmed
  • Sujeeva Navaneethan
  • Samina Khan
  • Pratheepa Sritharan
  • Rita Saha
  • Aspiah Choudury
  • Rasamma Kamalathasan
  • Sukhwinder Ghuman

IT Support

  • Anthony Ukpetenan